گزارش نظرسنجی میزان رضایت از انتخاب رشته در میان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان

مرداد ماه ۱۴۰۰

آخرین بروزرسانی: مرداد ۱۴۰۰

زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه

در تیر و مرداد ۱۴۰۰ پرسشنامه‌ای طراحی کردیم تا تجربه افراد را در انتخاب رشته، به صورتی کمی‌ بررسی کنیم. این پرسشنامه الهام گرفته از تحقیق موسسه گلوپ بود. تحقیق مؤسسه گلوپ به این می‌پردازد که دانش‌آموزان ایالات متحده آمریکا، برای انتخاب رشته کالج و دانشگاه خود، از چه منابعی کمک می‌گیرند و کدام منبع بیشترین کمک را به آن‌ها می‌کند.

برای طراحی پرسشنامه‌مان، سعی کردیم سؤالات دیگری نیز به آن اضافه کنیم تا اطلاعات دقیق‌تری درباره تجربه انتخاب رشته افراد به دست بیاوریم. مثلا به صورت گزینه‌ای و کیفی، از افراد درباره دلیل راضی نبودن از انتخاب رشته‌شان پرسیدیم. در نهایت ۸۹۳ نفر این پرسشنامه را (بدون نام) پر کردند. از این افراد بابت وقتی که گذاشتند سپاس‌گزاریم. همچنین جایزه‌ای برای شرکت‌کنندگان در نظر گرفته بودیم که پس از قرعه‌کشی به خانم ساداتی از چالوس تعلق گرفت و برای ایشان فرستاده شد.

پس از اجرای این تحقیق متوجه نواقصی در اجرای آن شدیم. از جمله اینکه اطلاعات درباره مقطع تحصیلی افراد به درستی گرفته نشد و به این خاطر امکان بررسی برخی فرضیه‌ها را نداشتیم. اما تحلیل‌هایی را که نابسته به این نواقص بودند، در زیر آورده‌ایم. با وجود کاستی‌ها، یافته‌ها و نتیجه‌های بدست آمده، بسیار قابل توجه و جالب هستند. نتایج این پژوهش، این امید را می‌دهد که با استفاده از این تجربه، پرسشنامه‌های دقیق‌تری طراحی کرده و اطلاعات بسیار ارزشمندتری درباره تجربه افراد از انتخاب رشته کسب کنیم و آن را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهیم تا انتخاب رشته هوشمندانه‌تری داشته باشند.

یافته‌های کلیدی

پس از بررسی آمارها و بررسی روابط مختلف آن‌ها با یگدیگر، به چهار یافته کلیدی دست یافتیم:

یک.

کسانی که فارغ‌التحصیل شده‌اند، نسبت به کسانی که همچنان در حال تحصیل (در مقطع‌های کارشناسی، کارشانسی ارشد یا دکترا) هستند، رضایت کمتری نسبت به انتخاب رشته خود دارند. با توجه به داده‌ها اینطور متوجه شدیم که شرایط نامساعد بازارکار علت افزایش این نارضایتی بوده است. برداشت ما این است که افراد، پس از فارغ‌التحصیلی و در بدو ورود به مسیر حرفه‌ای، با واقعیت‌ها و شرایط بازار کار رشته‌شان آشنا می‌شوند.

دو.

میزان رضایت از انتخاب رشته، در رشته‌هایی با بازار کار خوب، به شکل قابل توجهی بیشتر از رشته‌هایی با بازار کار ضعیف است. (به طور مثال درصد رضایت در مهندسی کامپیوتر ۸۵ درصد است ولی در رشته مهندسی عمران ۳۰ درصد است.) این نشان می‌دهد بازار کار نقش بزرگی در رضایت افراد از انتخاب رشته‌شان را می‌سازد.

سه.

در نتایج تحقیقات انجام شده توسط گلوپ، افراد بیشتر از هر منبعی، از خانواده و منابع اینترنتی مشورت گرفته‌اند؛ نتایج تحقیق ما نیز مشابه همین نتیجه‌گیری است و آن را تایید می‌کند.

در پژوهش گالوپ، افراد بر این باور بودند که این منابع (یعنی خانواده و منابع اینترنتی)، کمترین کمک را به آن‌ها کرده است. اما در تحقیق ما، میزان مفید بودن منبع‌های مورد استفاده پرسیده نشد (که یکی از نقاط قابل بهبود این پرسشنامه است). البته با توجه به آمارهای موجود، کسانی که از «افراد متخصص در رشته مورد نظر» مشورت گرفتند بیشترین رضایت (۸۰ درصد)، و کسانی که از «مشاور مدرسه» برای انتخاب رشته کمک گرفته‌اند کمترین میان رضایت (۴۰ درصد) را نسبت به انتخاب رشته خود داشته‌اند.

چهار.

افراد برای نارضایتی از انتخاب رشته خود، دلایل متفاوتی را عنوان کردند. در این بین، «نداشتن بازار کار مناسب» با ۲۴ درصد بالاترین رتبه، و پس از آن «انتخاب نکردن رشته مورد علاقه در زمان انتخاب رشته» با ۲۲ درصد، «علاقه‌مند شدن به رشته دیگر پس از ورود به دانشگاه» با ۱۷ درصد و «کم شدن علاقه نسبت به رشته خود پس از ورود به دانشگاه» با ۱۶ درصد، پرتکرارترین دلایل مطرح‌شده بودند.

نتیجه این تحقیق در کاربرد

با توجه به یافته‌های این تحقیق، می‌توان اینطور نتیجه گرفت:

برای انتخاب رشته، حتما حتما حتما به معیار بازار کار توجه کنید. و برای اطلاع درست از بازار کار، از افراد متخصص در آن زمینه کمک بگیرید.

مهم‌ترین نتیجه‌‌‌‌ای که این گزارش به ما می‌دهد این است که ۱- نباید نسبت به بازار کار غافل شد و ۲- باید از منابع درست، به روز و آگاه کمک گرفت. در این مقاله توضیح داده‌ایم که چگونه افراد متخصص در هر زمینه را پیدا کنیم و از آن‌ها کمک بگیریم.

برای اطلاع از مقاله‌ها و تحقیق‌های بعدی ۱۰۰۰۰روز، در خبرنامه ما عضو شوید:

Loading

جزییات نظرسنجی

در ادامه، جزییات این نظرسنجی آورده شده است:

اطلاعات شرکت‌کنندگان

نمودارهای اصلی

رشتهمیزان رضایت
مهندسی شیمی۴۶%
مهندسی برق۵۹%
مهندسی مکانیک۴۸%
مهندسی عمران۳۱%
مهندسی کامپیوتر۸۳%
مهندسی صنایع۷۴%
مهندسی پزشکی۶۱%
روانشناسی۶۸%
پرستاری۶۸%
پزشکی۷۹%
حقوق۶۹%
میزان رضایت از انتخاب رشته به تفکیک رشته مورد نظر (در این جدول، تنها رشته‌هایی که از تعداد جواب‌های مناسبی برخوردار بودند، عنوان شدند)
این مقاله چقدر مفید بود؟
[کل: ۶ میانگین: ۴]

دیدگاهتان را بنویسید

برگشت به بالا